Mydło to podstawowy środek myjący dla wielu z nas. Na sklepowych półkach znajdziemy ich dziesiątki rodzajów: w płynie, w kostce, szare, wzbogacone substancjami zapachowymi, naturalne i te z dużą ilością sztucznych barwników. Większość z nas wybiera mydło ze względu na zapach, rzadziej na jego skład i właściwości pielęgnacyjne. Jakie mydło wybrać? Czym one się różnią?
Mydła sodowe, potasowe i glicerynowe
Najprostszy podział mydeł rozdziela ich trzy grupy: mydła sodowe, potasowe i glicerynowe. Mydła glicerynowe są przeźroczyste, mocno natłuszczające, ich bazą jest gliceryna. Często dodaje się barwniki, substancje zapachowe, a nawet… suszone kwiaty. Ich konsystencja świetnie sprawdza się do dodawania naturalnych, złuszczających dodatków, takich jak pokruszone pestki owoców, dzięki czemu mydła zyskują peelingujące właściwości. Równie popularne są mydła sodowe: dosyć twarde i mocno pieniące się. To właśnie takie w większości znajdziemy na sklepowych półkach. Trzecią, najrzadziej występującą grupą mydeł są mydła potasowe, które występują w formie gęstej pasty.
Składniki aktywne mydeł
Do mydeł dodaje się wiele substancji spieniających, pielęgnujących czy nawilżających. Popularnie wykorzystuje się:
- Dodatki zapachowe (np. olejki eteryczne, suszone zioła i kwiaty, ziarna kawy lub kakaowca).
- Olejki pielęgnujące (np. olejek arganowy, olej kokosowy, olejek lniany i rycynowy).
- Glinki oczyszczające (np. glinkę zieloną, czerwoną).
- Dodatki peelingujące (np. pokruszone pestki moreli lub ziaren kawy).
Jakie mydło jest najzdrowsze dla skóry? Informacje
Mydło powinno być dostosowane do naszych potrzeb i typu skóry. Najzdrowsze mydła charakteryzują się prostym, naturalnym składem – nie posiadają one sztucznych barwników, konserwantów i substancji zapachowych, które mogą podrażniać skórę, a nawet powodować reakcje alergiczne i uczulenia. Wśród mydeł warto wyróżnić trzy z nich: mydło z Aleppo, czarne mydło z węglem oraz mydło z dodatkiem błota z Morza Martwego.
- Mydło z Aleppo zawdzięcza nazwę syryjskiej miejscowości, w której od wieków było produkowane. Doceniane jest ze względu na swoje właściwości pielęgnujące. Charakteryzuje się dosyć twardą konsystencją i szarym kolorem. Ciekawostką jest, że produkcja każdej kostki trwa aż kilka miesięcy. W mydełkach z Aleppo znajduje się wiele drogocennych, bogatych w składniki odżywcze substancji – naturalna oliwa, sól morska oraz olejek laurowy. Mydło z Aleppo doskonale zmiękcza, wygładza i oczyszcza skórę. Ma także działanie przeciwzapalne oraz polecane jest dla osób, u których występuje problem z nadmiernym wydzielaniem sebum.
- Mydło węglowe staje się coraz bardziej popularną alternatywą dla tradycyjnych, drogeryjnych produktów. Czarne mydła na bazie węgla świetnie oczyszczają skórę, sprawdzają się przede wszystkim u posiadaczy cery tłustej. Wykorzystywane są również do mycia włosów ze względu na swoje silne właściwości oczyszczające. Mydło węglowe dodatkowo wykazuje działanie antyseptyczne i antybakteryjne.
- Mydło z błotem z morza martwego jest jednym z kosmetycznych hitów ostatnich lat. Zawiera bardzo dużą ilość pierwiastków m.in. potas, magnez, brom i żelazo. Wspiera naturalną strukturę skóry, świetnie odżywia, wygładza i nawilża naskórek. Polecane jest osobom, które posiadają tzw. “cerę palacza” czyli skórę o ziemistym, niezdrowym kolorycie, ze względu na silne właściwości wybielające i odżywcze.
Jakie mydło wybrać?
Przede wszystkim należy pamiętać, by produkt posiadał naturalny skład, dzięki czemu jego stosowanie nie będzie obarczone ryzykiem zatykania porów, przesuszania naskórka i powodowania mocnych podrażnień skóry. Unikać należy mydeł, które zawierają dużą ilość substancji konserwujących, zapachowych i sztucznych barwników. Do najzdrowszych należą mydła szare, węglowe i glicerynowe, które mogą znacząco zmniejszyć problemy skórne.