Latem włosy narażone są na działanie wielu czynników zewnętrznych, które mogą osłabiać ich strukturę. Silny wiatr, wysokie temperatury, zanieczyszczenia powietrza czy morska sól – to wszystko wpływa na kondycję włosów. Przedstawiamy cztery proste sposoby pielęgnacji, które pozwolą na wzmocnienie włosów po lecie!
Oczyszczanie skóry głowy
Na skórze głowy znajdują się gruczoły łojowe i potowe, które produkują sebum – w niektórych przypadkach ich nadmierna ilość prowadzi do tzw. przetłuszczania się włosów. Po lecie dodatkowo skóra może być przesuszona, co powoduje naturalne złuszczanie się naskórka przypominająca łupież. Po ciepłym sezonie warto zadbać o dobry stan skóry głowy używając profesjonalnych peelingów trychologicznych raz lub dwa razy w tygodniu. Pozwalają one na dokładnie oczyszczenie skóry z zanieczyszczeń, a także pozostałości sebum i potu. Dodatkowo delikatnie masują naskórek powodując jego lepsze ukrwienie, dzięki czemu włosy stają się mocniejsze.
Mycie włosów – jaki szampon wybrać?
Odpowiedni szampon znacząco może zmniejszyć problemy z wypadaniem lub przesuszeniem włosów. Szampony odżywcze i odbudowujące o gęstej, bogatej formule polecane są przede wszystkim do włosów przesuszonych i wysokoporowatych. Włosy skłonne do przetłuszczania warto myć lekkimi, ziołowymi szamponami, które doskonale oczyszczają i odświeżają skórę głowy. Dodatkowo na sklepowych półkach znajdziemy szampony specjalistyczne, które zawierają substancje wspomagające porost włosów lub mają działanie prostujące, podkręcające lub wygładzające.
Wcierki do włosów
Wcierki oddziałują bezpośrednio na skórę głowy i podstawę włosów. Mają za zadanie przede wszystkim wzmocnienie i odbudowę struktury włosa. Produkowane są na bazie naturalnych substancji aktywnych, takich jak skrzyp polny, olejek łopianowy czy wyciąg z bursztynu. Zaleca się korzystanie z ich po każdym myciu – większość wcierek na rynku ma lekką formułę, dzięki czemu nie obciążają włosów, co szczególnie ważne jest w przypadku włosów tłustych i cienkich.
Olejowanie włosów
Dużą popularnością od kilku lat cieszy się olejowanie włosów. Dzięki nakładanie dużych ilości drogocennych, bogatych w witaminy i minerały olejków, niemal natychmiast możemy odczuć i zauważyć różnicę. Włosy stają się mocniejsze, lśniące i mniej podatne na działanie czynników atmosferycznych. Do włosów suchych świetnie sprawdzą się olejki z orzechów arganowych, olej z pestek malin i olejek arganowy. Posiadaczki włosów przetłuszczających się z powodzeniem mogą używać olejków herbacianych i oleju kokosowego. Należy pamiętać, że w przypadku włosów cienkich, tłustych i wypadających wystarczy jedynie niewielka ilość olejku, natomiast włosy suche i wysokoporowate powinny być mocniej natłuszczone.
Zdrowie włosów – maski i odżywki
Odżywki i maski do włosów umożliwiają ich szybkie nawilżenie, ułatwiają rozczesanie, a także chronią przed utratą wody i działaniem czynników zewnętrznych (temperaturami, wiatrem czy zanieczyszczeniami). Formuła masek jest gęsta i bardzo odżywcza, odżywki są lżejsze i mogą występować w formie kremów, jak i płynów z dozownikiem. Większość produktów można stosować po każdym myciu, bardziej skoncentrowane preparaty przeznaczone są do rzadszego stosowania.
Warto wiedzieć, że stan włosów odzwierciedla kondycję całego organizmu. Zbilansowana dieta, aktywność fizyczna i właściwe nawadnianie organizmu mogą znacząco zniwelować problemy z włosami. Dodatkowo zaleca się wspomaganie od wewnątrz: na stan włosów wpływają przede wszystkim witaminy A i E oraz biotyna, których niedobór może powodować nadmierne wypadanie włosów. Przez cały rok warto również chronić strukturę włosów przed nadmierną ekspozycją na słońce, silnym wiatrem i wodą morską lub chlorowaną (basenową), które wysuszają skórę głowy i osłabiają włosy.