7 tricków dla szybszego metabolizmu.

Metabolizmem nazywamy ogół wszystkich procesów, dochodzących w organizmie człowieka, które umożliwiają pozyskiwanie energii niezbędnej do utrzymania funkcji życiowych: oddychania, poruszania się, myślenia czy mówienia. Często mówi się o szybkim metabolizmie, który sprawia, że spożywane jedzenie jest w całości przetwarzane na energię – posiadacze “szybkiego metabolizmu” nie mają problemu z odkładaniem się nadmiernej tkanki tłuszczowej nawet przy spożywaniu stosunkowo dużej ilości pożywienia. Przedstawiamy 7 tricków dla szybszego metabolizmu!

  1. Dużo się ruszaj w ciągu dnia. Ruch to zdrowie – wie o tym nawet dziecko. Osoby, u których stwierdza się dużą ilość tzw. naturalnej aktywności są zdrowsze, mniej podatne na choroby i występowanie nadwagi czy otyłości. Czym jednak jest “aktywność naturalna”? Jest to ogół ruchu, który mamy w ciągu dnia. Wybierz spacer zamiast jazdy samochodem do sklepu, potraktuj sprzątanie mieszkania jak swoisty trening, zrezygnuj z korzystania z wind i ruchomych schodów. Krótki, umiarkowany wysiłek doskonale poprawia przemianę materii!
  2. Poświęć czas na treningi. Coraz częściej mówi się, że trening powinien być stosunkowo krótki i mocno wymagający. Staraj się ćwiczyć regularnie co dwa lub trzy dni: wystarczy już pół godziny intensywnego treningu, by znacząco poprawić wydolność organizmu. Dodatkowo utrzymanie mięśni – a te można zbudować jedynie poprzez regularne, wymagające ćwiczenia – jest bardziej energochłonne, niż utrzymywanie tkanki tłuszczowej. Osoby wysportowane i silne będą mieć większe zapotrzebowanie energetyczne, a tym samym mogą się się cieszyć szybszym metabolizmem.
  3. Nawadniaj organizm. Woda jest niezbędna do życia każdemu organizmowi. Utrzymanie właściwej gospodarki wodnej ciała pozwala także na przyspieszenie metabolizmu. Spożywanie dużych ilości płynów filtruje nerki, dzięki czemu z organizmu usuwane są toksyny i zanieczyszczenia, co ma niezwykle ważny wpływ na przemianę materii.
  4. Jedz regularnie. Pamiętaj, że regularne dostarczanie stosunkowo niewielkich ilości pożywienia jest kluczowe, dla zapewnienia dobrej przemiany materii. Niewielkie, regularne posiłki pomagają unikania problemów trawiennych, a także dostarczają optymalnej ilości energii przez cały dzień. Unikaj spożywania dużych, tłustych posiłków, szczególnie przed snem.
  5. Zdrowo się odżywiaj. Zdrowa, różnorodna i zbilansowana dieta ma największy wpływ na utrzymanie procesów metabolicznych. Staraj się wybierać produkty nieprzetworzone i lekkie. Postaw na dobrej jakości produkty nabiałowe, ekologiczne mięsa i ryby, zdrowe ziarna, a także dużą ilość warzyw. Pamiętaj, że owoce – choć mają dużą zawartość różnorodnych witamin – są także źródłem cukru, który szkodzi sylwetce.
  6. Unikaj niezdrowych produktów. Alkohol, nikotyna, biały cukier i duża ilość soli – to chyba najwięksi wrogowie metabolizmu. Pamiętaj, że choć wszystko jest dla ludzi, z używek i niezdrowego, przetworzonego jedzenia warto zrezygnować jak najszybciej. Pozwala to uniknąć nie tylko problemów z wagą, ale również dużo poważniejszych chorób przewlekłych.
  7. Zaakceptuj geny. Największą rolę w procesach metabolicznych ogrywają… geny. Choć coraz częściej mówi się o epigenetyce – nauce, która bada wpływ czynników zewnętrznych (np. diety, aktywności fizycznej) na sekwencje genowe – do dziś naukowcy nie są w stanie wyjaśnić, dlaczego niektórzy z nas mają szybszy, a inni wolniejszy metabolizm. Pamiętaj jednak, że zdrowe odżywianie i regularna aktywność fizyczna pozwolą zachować Ci świetną sylwetkę bez względu na predyspozycje organizmu.

Przemianę materii możesz wspomóc także spożywając niektóre pokarmy. Szczególnie zbawienny wpływ na metabolizm mają pikantne potrawy, niektóre napary (m.in. czarna kawa, zielona herbata) oraz zioła (np. kurkuma, imbir, cynamon, pieprz czarny, chilli). Nie zastąpi to jednak racjonalnego podejścia do odżywiania i regularnej aktywności fizycznej.