Pielęgnacja cery naczynkowej może być bardzo wymagająca. Skóra ze skłonnością do pękania naczynek jest stosunkowo cienka, łatwo ulega podrażnieniom i przesuszeniu. Wymaga używania delikatnych środków pielęgnacyjnych i stosowania dobrze dobranych zabiegów kosmetycznych. Podpowiadamy, jak właściwie dbać o cerę naczynkową!
Cera naczynkowa – wygląd skóry
Cera naczynkowa charakteryzuje się widocznymi, różowymi żyłkami i niewielkimi przebarwieniami w obrębie skóry twarzy i dekoltu. Stają się one bardziej widoczne w sytuacjach stresowych, a także podczas upałów, w trakcie uprawiania sportu i po spożyciu alkoholu oraz gorących lub pikantnych potraw. Powodem są stosunkowo kruche, podatne na uszkodzenia drobne naczynia krwionośne włosowate, czyli niewielkie żyły, które doprowadzają krew do najbardziej zewnętrznych warstw skóry.
Pielęgnacja cery naczynkowej
Cera naczyniowa jest delikatna, wrażliwa i bardzo podatna na przesuszenia. Podstawą pielęgnacji jest wybieranie delikatnych kosmetyków, które zbudują warstwę ochronną niwelującą szkodliwe działanie czynników atmosferycznych.
Oczyszczanie cery naczynkowej powinno być bardzo delikatne. Warto postawić na naturalne, delikatne pianki i myjące olejki. Unikać należy przede wszystkim peelingów ziarnistych, które powodują mechaniczne ścieranie naskórka, a tym samym doprowadzić mogą do uszkodzeń skóry i płytko umiejscowionych naczynek krwionośnych. Wielu producentów wprowadziło specjalnie linie kosmetyków oczyszczających, które dedykowane są posiadaczkom skóry naczyniowej.
Po każdym oczyszczeniu skóry należy zadbać o jej prawidłowe nawilżenie. Zaleca się stosowanie kosmetyków, które w składzie posiadają naturalne wyciągi roślinne oraz witaminy wzmacniające naczynia krwionośne, takie jak:
- witamina C, która wzmacnia układ krwionośny, a tym samym uszczelnia drobne naczynia włosowate i zapobiega ich pękaniu,
- kasztanowiec, który posiada dużą zawartość flawonoidów, dzięki czemu doskonale działa przeciwobrzękowo,
- olejki, które wspierają walkę z przesuszeniami i podrażnieniami (m.in. z dzikiej róży, pestek wino gron, orzechów makadamia i marakui),
- substancje pozostawiające na skórze ochronny, nawilżający filtr, który chroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych – wiatrem, wysoką temperaturą, mrozem, zanieczyszczeniami powietrza – np. gliceryna.
Cera naczynkowa – dieta i suplementacja
Posiadaczki cery naczyniowej powinny unikać spożywania alkoholu, gorących napojów oraz pikantnych potraw, które mogą powodować częstsze występowanie przebarwień na skórze twarzy i dekoltu. Warto także wspierać naczynia krwionośne od wewnątrz odpowiednią suplementacją. Z pomocą przyjdą przede wszystkim duże dawki witaminy C, która znacząco poprawia wytrzymałość drobnych naczyń włosowatych. Jej duża ilość znajduje się m.in. w owocach jagodowych i cytrusowych oraz w zielonych warzywach (w szpinaku, jarmużu, sałacie). Na odporność naczyń krwionośnych wpływają również witaminy E, A oraz K, które działają przeciwzakrzepowo oraz uelastyczniają i chronią naskórek.
Cera naczyniowa wymaga szczególnej ochrony zimą oraz latem. Podczas mrozów dochodzi do zwiększonego pękania naczynek. Zaleca się używanie ochronnych kremów przed wyjściem z domu, a także unikanie skrajnych i nagłych zmian temperatur. Latem zaś skórę naczynkową należy zabezpieczać kremami z wysokim filtrem UV, a w razie długotrwałego narażenia na działanie promieni słonecznych, zastosować łagodzące mleczko lub chłodzący kompres.
Na wygląd i kondycję skóry wpływa wiele czynników. Od rodzaju pielęgnacji i jakości wykorzystywanych kosmetyków zależy jej zdrowy wygląd, a także nasze samopoczucie – podrażniona cera naczyniowa może szczypać i swędzieć. Posiadaczki cery naczyniowej powinny unikać długiego opalania się, a przed wykonaniem bardziej drażniących zabiegów kosmetycznych warto skonsultować się z doświadczoną kosmetyczką, która pozwoli dobrać rodzaj zabiegów do kondycji skóry.