Jesień, chandra, depresja a zdrowie: jak radzić sobie z nastrojami i znaleźć wsparcie

Jesień jest porą roku, która kojarzy się ze spadającymi opadami, shorter days i zmniejszeniem dobowej temperatury. Dla wielu osób jest to czas depresyjny i pełen chandry. W ciągu ostatnich kilku lat coraz więcej ludzi staje się ofiarą depresji jesiennej. Właśnie dlatego w każdym sezonie warto zwrócić uwagę na to, jak radzić sobie z nastrojami i znaleźć wsparcie.

Depresja to choroba psychiczna, która wpływa na nastrój, zachowanie i poziom energetyczny osoby cierpiącej na nią. Uważa się, że jest to jedna z najpoważniejszych chorób psychicznych, która może prowadzić do samobójstwa. Depresja jesienią jest powszechna ze względu na kilka czynników, w tym zmniejszenie ilości światła słonecznego i spadki w poziomie witaminy D.

Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, jak można sobie pomóc przez jesień i jak znaleźć wsparcie w walce z jesienną depresją.

1. Utrzymuj zdrowy styl życia

Zdrowy styl życia jest kluczowy, jeśli chodzi o radzenie sobie z jesienią depresją. Właściwe odżywianie, regularna aktywność fizyczna i higiena snu to kluczowe elementy, które pomogą Ci utrzymać zdrowie. Dieta bogata w warzywa, owoce, zboża, białko i tłuszcze pomaga w utrzymaniu równowagi hormonalnej i podtrzymywaniu zdrowia psychicznego.

Aktywność fizyczna, takie jak jogging, chodzenie czy jazda na rowerze, również pomaga w walce z depresją. Ćwiczenia te poprawiają odporność organizmu i przyspieszają przemianę materii. Obowiązkowo trzymaj reżim snu. Stosuj także odpowiednie sposoby relaksowania się.

2. Znajdź wsparcie u bliskich

W depresji często odczuwamy samotność. Dlatego warto szukać wsparcia wśród osób, na których możemy liczyć. Rodzina, przyjaciele, duchowieństwo lub wsparcie psychologiczne mogą pomóc. Większość z tych osób jest gotowa dać nam słowo wsparcia, zapewnić o swoim zaangażowaniu. Opuść izolację i zadbaj o zdrowe relacje z bliskimi.

3. Upewnij się, że masz plan dnia

W czasie depresji łatwo jest stracić motywację i popełnić błąd w planowaniu. Przy planowaniu dnia warto skupić się na konkretnych zadaniach i osiągając małe cele dumając o dłuższej perspektywie. Warto może nauczyć się na krokach programowania personalnego.

4. Poszukaj pomocy profesjonalnej

Profesjonalna pomoc psychologiczna może okazać się bardzo pomocna w walce z jesienią. Terapeutkowie pomogą Ci zrozumieć źródło problemów i znaleźć sposoby, jak sobie z nimi radzić. Jeśli cierpisz z powodu depresji, warto pomyśleć o wizycie u psychiatry.

5. Staraj się akceptować negatywne uczucia

Często ludzie zmagający się z depresją jesienią starają się zagłuszyć negatywne uczucia, ale w rzeczywistości to tylko pogarsza ich stan. Zamiast tego, warto się z nimi oswoić i starać się je zrozumieć. Nie zaprzeczaj emocjom, przepracuj je wraz z terapeutą.

6. Znajdź nowe hobby

Poszukiwanie nowych zajęć, które sprawiają nam przyjemność, jest bardzo pomocne w walce z jesienią depresją. Można znaleźć nowe hobby, zacząć czytać książki, czyć relacje, o których kiedyś zapomniałeś. Często takie aktywności pomagają nam odpocząć od stresującej rzeczywistości i odskoczyć od problemów.

7. Zadbaj o swój dom i otoczenie

W jesienne dni często chce się zostać w domu lub miejscu, gdzie jest ciepło i miło, a zimny jesienny wiatr i deszcz na zewnątrz. Dlatego warto zadbać o wystrój wnętrza – kolorowe mieszanki czy ulubione zdjęcia – pomagają w walce oraz dbają o nasz nastrój.

Podsumowanie

Depresja jesienią jest realnym problemem dla wielu ludzi. Jednakże, istnieją różne sposoby radzenia sobie z tym problemem. Utrzymywanie zdrowego stylu życia, szukanie wsparcia u bliskich oraz profesjonalne wsparcie oferowane przez terapeutów to rozwiązania, które mogą pomóc. Nie bój się szukać pomocy, a przede wszystkim pamiętaj, że jesień kończy się za kilka miesięcy i przypomina nas o pięknie, które płynie z każdej porze roku.